תביעה ייצוגית.

ב טיפים, מאת 

20.09.2012

תביעה ייצוגית

 

תובענה ייצוגית היא תביעה שבה אדם יחיד תובע בשם קבוצה. התובענה הייצוגית מבוססת על מקרים בהם ישנם נפגעים רבים, אך לכל אחד מהם נגרם נזק קל. הגשת תביעה כרוכה בהוצאות ובטרחה, ולא משתלם לכל אחד מהנפגעים לנהל מאבק משפטי בגין נזק קל שנגרם לכל אחד מהם.  תביעות ייצוגיות מוגשות לרוב בעניינים כגון צרכנות, בנקאות, איכות הסביבה וכנגד רשויות בגין גבייה חריגה, כגון גביית ארנונה, קנסות וכו'.

אם התובענה הייצוגית מתקבלת (התובע זוכה), בית המשפט יקבע גמול מיוחד לתובע הייצוגי שיזם את התובענה, זאת כדי לתמרץ תובעים ייצוגיים.

טיפ

קיימים מקרים רבים בהם אזרח נתקל בעוולה או אי צדק, ובכל זאת, הנזק שנגרם לו הוא מזערי. חשוב לדעת שידיו של הנפגע אינן כפולות ועומדת לו הזכות לתבוע את נזקיו במסגרת תביעה ייצוגית ולקבל את הגמול שמקנה לו החוק.

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד הרשקוביץ ובין המשתמש, משרד עו"ד גיא הרשקוביץ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה, כל עוד השימוש במידע נעשה שלא באמצעות משרד עו"ד גיא הרשקוביץ.