הוצאות בבית משותף.

ב טיפים, מאת 

סיפור המקרה

האם דייר בבית משותף חייב להסכים להחלטות ועד הבית או רוב הדיירים שמטילות עליו חיובים, למשל- שיפור חזות הבניין, הקמת מתקני משחקים לילדים, התקנת דלת עם אינטרקום? משרדנו נתקל בשאלה קשה עוד יותר, האם בעלי הדירות מחויבים להשתתף בהוצאות משפט נגד חברת החשמל לשם העתקת חדר שנאים?

טיפ

על כל בית משותף חל תקנון, מוסכם או מצוי. התקנון המצוי קובע, שכל החלטה המטילה על בעל דירה חובות או תשלומים מסוג או שיעור שלא נקבע מפורש בחוק או בתקנון, או המשנה את זכויותיו מחייבת את הסכמתו. ההוצאות שהוזכרו לעיל לא נמצאות בחוק או בתקנון. לפיכך, לא ניתן יהיה לחייב דיירים בתשלום זה, אלא אם הסכימו לשלמו. אולם, קיימת מגמה אצל המפקח על המקרקעין להקל בסוגיות אלה. המטרה היא לשאוף להסכמה פה אחד ולאו דווקא לחייב אותה באופן מוחלט, כדי למנוע מצבים של שיתוק או סרבנות בלתי סבירה של דייר בודד. למשל פסק דין של המפקח, שבו הדיירים לא רצו לערוך תיקון מקיף  ויקר כדי לשפר את חזותו של הבניין ולמנוע נפילת אריחים, המפקח חייב את הדיירים  להשתתף בהוצאות התיקון המקיף והיקר בשל מצבו של הבניין.

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה שמורות לרבות, הטקסטים, התיאורים, עיצוב האתר, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים למשרד עורכי דין הרשקוביץ ושות' בלבד. אין להעתיק להפיץ, לשכפל, למכור, לפרסם, לשדר או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר וכל דבר אחר המוצג באתר אלא אם ניתנה רשות במסמך לכך בכתב ומראש ממשרד עורכי דין הרשקוביץ ושות'©

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד הרשקוביץ ובין המשתמש, משרד עו"ד גיא הרשקוביץ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה, כל עוד השימוש במידע נעשה שלא באמצעות משרד עו"ד גיא הרשקוביץ.

3 תגובות

02.06.13

קניתי דירה מקבלן ונבחרתי יחד עם עוד שלושה לוועד. אנו עומדים לקבל מפתחות החודש. אנו מעונינים להחליף האינטרקום שהקבלן מתקין באינטרקום עם מצלמה, שעלותו לכל דירה 1200 ש״ח. יש לי 33 כן ו22 לא. לפי המאמר שלך אין ביכולתי לחייב הדיירים על אף שיש לי רוב?

שירלי שלום
אבקש לקבל את מספר הטלפון שניתן יהא ליצור עמך קשר.
העדיפות שאתן תשובה טלפונית .

בברכה,

גיא הרשקוביץ, עו"ד

שירלי שלום רב
1. טרם קיבלתי פרטי התקשרות עמך.
2. אנסה לעזור בלא שיש בידי פרטים חשובים:
א. יש לבדוק האם קיים תקנון מוסכם.
ב. אם אכן קיים תקנון מוסכם, יש לבחון את הוראותיו ביחס לתיקונים ו/או שיפוצים שברצונכם לבצע.
ג. באם התקנון "שותק" בעניין זה, יש לבחון את הוראותיו של "תקנון מצוי".
ד. הוראות תקנון מצוי קיימות בחוק המקרקעין.
ה. מעבר לכך, את מוזמנת לצור קשר עם משרדי על מנת לקבל ייעוץ מעמיק יותר.

בברכה,

גיא הרשקוביץ, עו"ד
הרשקוביץ ושות', משרד עורכי דין