בקשה לביטול והשבת קנס מנהלי הוגשה לרשויות המכס בגין תקנות לא ברורות והתנהלות לקויה של נציגי המכס בנתב"ג.

ב ידיעות המשרד, מאת 

צלם ידוע שהגיע לביקור משפחתי בארץ נדרש לשלם קנס מנהלי בגין מצלמה משומשת אשר משמשת אותו בעבודתו ולהפקיד ערבות כתנאי לקבלת המצלמה. הבקשה הוגשה בגין תשלום קנס מיותר והתנהלות לא הולמת של המכס.

מועד דווח: 4.1.2012

הצלם עבר במסלול הירוק בנתב"ג כאשר בכבודתו מצלמה משומשת המשמשת אותו ככלי עבודה ונדרש לשלם קנס מנהלי גבוה ולהפקיד ערבות ליציאתו מהארץ כתנאי לקבלת המצלמה בחזרה. הבקשה הוגשה בגין הטענה כי הקנס שהוטל על הצלם הינו מיותר ולא חוקי, ולאור העובדה כי מהכתוב בהוראות המותקנות בכניסה למסלולי המכס לא ניתן להבין באופן ברור אילו חפצים חייבים בהצהרה לרשויות המכס. בנוסף, נתקל הצלם בחוסר אחידות בהתנהלות נציגי המכס וביחס לא הולם.

בבקשה צוין, כי מן האמור במודעות המותקנות לפני הכניסה למסלולי המכס כלל לא ברור שיש להצהיר על חפץ משומש אשר ברשות הנוסע העולה על 200$ אלא רק על חפצים חדשים שנרכשו זה עתה. זאת ועוד, כלל לא ברור מהי תקופת זמן השימוש בחפץ ההופכת אותו למשומש ואשר אין חובת הצהרה בגינו.

נציגי המכס התייחסו לצלם בזלזול ובבוטות, תוך שהם משפילים אותו ומציינים כי הוא מואשם בהברחה, בקולי קולות ולנגד עיני הנוסעים החולפים במקום. הפגיעה בצלם עולה כדי פגיעה בשמו הטוב.

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד הרשקוביץ ובין המשתמש, משרד עו"ד גיא הרשקוביץ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה, כל עוד השימוש במידע נעשה שלא באמצעות משרד עו"ד גיא הרשקוביץ.